Cześć,
Dziś poruszymy temat płatnych rozmów kwalifikacyjnych, który wzbudził mnóstwo emocji i nie tak dawno rozgrzał do czerwoności LinkedIn’a. Dlaczego wspominam o LinkedIn? To właśnie tutaj, pojawił się wpis Pawła Piętki, QA engineer w Sii, który napisał: „Uważam, że rozmowy rekrutacyjne powinny być płatne”.
W trakcie procesu rekrutacyjnego, obie strony inwestują w niego swój czas. Zarówno kandydat poszukujący nowej pracy, który musiał dojechać do siedziby firmy, wziąć urlop czy rozwiązać często czasochłonne zadania rekrutacyjne, jak i rekruter, który poświęcił swój czas na umówienie spotkania, rezerwację sali w której zostanie przeprowadzona rozmowa, etc.
Na początek postawmy się na miejscu kandydata - z punktu widzenia specjalistów IT, zdarza się, że dostają oni dziennie kilka/kilkanaście niedopasowanych ofert pracy. Dzieje się tak, bo rekruter nie poświęcił ani minuty by zapoznać się z profilem kandydata. Gdy już dochodzi do rozmowy rekrutacyjnej, w jej trakcie padają pytania o stos technologiczny, inny niż ten zawarty w CV. Takie sytuacje powodują, że pojawiają się pomysły płatnej rekrutacji.
Następnie wyobraźmy sobie, że firma X wprowadziła płatną rekrutację. Samo wdrożenie takiego rozwiązania to spory koszt dla przedsiębiorstwa. Biorąc to pod uwagę, niektórzy, pasujący do profilu zatrudnienia kandydaci, mogliby zostać odrzuceni, ze względu na koszty tego procesu. Ponadto pojawia się pytanie, jak w czasie rozmowy, rekruter może sprawdzić zaangażowanie pracownika, który nie jest zainteresowany zmianą pracy a bierze udział w rozmowie, ze względu na płatny proces rekrutacyjny?
Zachęcam Cię do przeczytania materiałów, przygotowanych przez Kasię.
Ania
Płatny proces rekrutacyjny?
Rekruterzy zirytowani. Nowe żądanie kandydatów do pracy rozgrzało emocje
Czy powinniśmy płacić kandydatom za udział w procesie rekrutacyjnym?
https://gojtowska.com/2022/06/05/czy-placic-kandydatom-za-rekrutacje/
Pay job candidates for interviews? Say what???
https://www.linkedin.com/pulse/pay-job-candidates-interviews-say-what-sue-ellson/
“Uważam, że rozmowy rekrutacyjne powinny być płatne...”
Czy rozmowy rekrutacyjne powinny być płatne?
Poniżej lista linków do artykułów z ostatniego tygodnia, które wzbudziły moje zainteresowanie :)
Analityk – jak znaleźć najlepszych kandydatów?
https://hrstandard.pl/2022/08/22/analityk-jak-znalezc-najlepszych-kandydatow/
Pracownicy chcą wsparcia. Pomógłby dodatkowy urlop
https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/pracownicy-chca-wsparcia-pomoglby-dodatkowy-urlop,91979.html
Praca w branży gamedev – marzenie w zasięgu każdego?
https://hrstandard.pl/2022/08/22/praca-w-branzy-gamedev-marzenie-w-zasiegu-kazdego/
Jak wypadamy z umiejętnościami cyfrowymi w Europie?
https://brandsit.pl/jak-wypadamy-z-umiejetnosciami-cyfrowymi-w-europie/
Przychodzi HR do Zarządu: Czy paternalistyczna postawa szefa może być mobbingem?
Fajnie, że poruszacie ten temat, bo jest to nadal bardzo rzadka praktyka w Polsce, aczkolwiek od czasu do czasu się zdarza. Jeśli chodzi o moje zdanie, to o ile za samo przyjście na rozmowe nie powinno się płacić, tak za zadania rekrutacyjne, na które trzeba poświęcić kilka godzin czasu już wypada jakoś nagrodzić kandydata.
Przypomniało mi się jak McDoland płacił w czasie pandemii 50$ za przyjście na rozmowę :D
Pomysł jest bardzo ciekawy zwłaszcza, że wiele rekruterów umawia się na rozmowy tylko dlatego bo muszą wyrabiać normę i wykazywać się, że mają rozmowy rekrutacyjne a kondydat robi sie nadzieję, że firma jest nim na prawdę zainteresowana by po godzinie rozmowy gdzie nie ma ani jednego pytania technicznego a jedynie o zamieszkanie i kilka drobnostek dostać informacje, że profil kandydata nie pasuje do profilu firmy. Standardowa wklejka rekruterów gdy ktoś jest odrzucany. Z tego co zauważyłem to najlepsze rozmowy rekrutacyjne są w skandynawii bo tam po odrzuceniu dostaje się e-mail z dokładnym wyjaśnieniem dlaczego kandydat został odrzucony i nie jest to 1-2 zdania.