

Discover more from Prasówka HR
#93 Prasówka HR od Crossweb -> Wypalenie zawodowe
Cześć,
W tym tygodniu nadal testujemy nową formułę naszej Prasówki HR, dlatego jeśli jeszcze nie zagłosowałeś_aś w ostatniej ankiecie, będziemy wdzięczne, za Twój głos w ankiecie znajdującej się na końcu tego newslettera. Pozwoli nam to zdecydować jaką formę Prasówki HR będziemy dla Ciebie tworzyć :)
Dziś poruszymy temat wypalenia zawodowego.
Czy wiesz, że wśród pracujących zawodowo Polaków, aż 65 proc. wskazuje symptomy wypalenia zawodowego? [źródło: Badanie UCE Researach i Syno Poland dla platformy ePsycholodzy.pl z 2021 roku]
Grupą, która jest najbardziej narażona na wypalenie zawodowe są pracoholicy. [źródło: Wypalenie zawodowe - pojęcie, przyczyny i objawy].
W ubiegły piątek, 12 sierpnia, obchodziliśmy Dzień Pracoholika. Pracoholizm nie powinien być powodem do chwały. Polscy pracownicy plasują się w pierwszej piątce Europejczyków pod względem liczby przepracowanych godzin. W 2021 roku polski pracownik spędził w pracy około 1830 godzin.
Objawy wypalenia zawodowego
Według amerykańskiego psychiatry H. J. Freudenberga syndrom wypalenia zawodowego (ang. professional burnout) charakteryzuje się poczuciem psychicznego i fizycznego wyczerpania, nadmierną skłonnością do irytacji, połączoną z cynizmem i poczuciem chronicznego znudzenia, skłonnością do izolowania się i tłumienia emocji [źródło: B.R. Kuc, J.M. Moczydłowska, Zachowania organizacyjne].
Jest to zespół objawów powstających w odpowiedzi na stres, którego źródłem jest sytuacja w pracy. Wielu badaczy zaznacza trudność jaką jest określenie dokładnego początku tego procesu. Wypalenie zawodowe wpływa nie tylko na naszą pracę, ale również życie prywatne, kontakty i funkcjonowanie z innymi ludźmi.
Często właściciele czy menadżerowie firm nie zdają sobie sprawy z wypalenia zawodowego swoich pracowników. Natomiast w sytuacjach, w których osoby zarządzające przedsiębiorstwem posiadają taką wiedzę, bardzo często pojawia się problem jaką pomoc i rozwiązanie zaproponować, by pomóc.
Pamiętaj, aby dbać o siebie i swoich pracowników od początku pracy w organizacji, by wyeliminować zagrożenie wypalenia zawodowego.
Życzymy Ci miłego tygodnia,
Kasia i Ania
Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj:
To nie miłość do pracy, to choroba. Jak poznać, że jesteś pracoholikiem
Poniżej lista linków do artykułów z ostatniego tygodnia, które wzbudziły moje zainteresowanie :)
https://erecruiter.pl/blog/najprostsza-forma-badania-candidate-experience/
Na koniec ważne pytanie :)