

Discover more from Prasówka HR
#92 Prasówka HR od Crossweb -> Zdrowy pracownik, to wysportowany pracownik
Cześć,
W tym tygodniu nadal testujemy nową formułę naszej Prasówki HR. Jeśli jeszcze nie głosowałeś_aś w ostatniej ankiecie, będę bardzo wdzięczna, jeśli oddasz swój głos w ankiecie znajdującej się na końcu tego newslettera. Pozwoli nam to zdecydować jaką formę Prasówki HR będziemy tworzyć :)
Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Od małego jesteśmy zachęcani do aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na nasz organizm, dobre samopoczucie.
Pandemia spowodowała, że wiele osób przeszło na pracę zdalną. Pozostawaliśmy zamknięci w domach, zwiększył się poziom stresu wynikający z niepewności sytuacji na świecie, brakowało możliwości odbywania większej aktywności sportowej.
Statystyki Medicover z 2020 roku odnotowały ponad 20% wzrost zwolnień z pracy związany z urazami lub bólami pleców oraz ponad 50% wzrost potrzeby korzystania z porady psychologa czy psychiatry [źródło: Pandemia nasiliła problemy zdrowotne i absencje wśród pracowników. Zyskują firmy inwestujące w prywatną opiekę medyczną].
Wiele firm odpowiadając na potrzeby pracowników od dawna ma w swoich pakietach karty uprawniające do korzystania z różnych ośrodków sportowych. W ostatnich miesiącach można zauważyć nowy trend, jakim jest oferowanie pomocy psychologicznej.
Badania pokazują [źródło: Pracownicy uprawiający sport bardziej zadowoleni, wydajni, zaangażowani], że zdrowy, wypoczęty, pełen energii pracownik jest dużo bardziej zmotywowany, kreatywny i chętny do pracy. Ćwicząc rzadziej chorujemy, jesteśmy też mniej narażeni na poważne schorzenia w przyszłości. Wiele firm traktuje również sport jako formę integracji, na przykład tworząc drużyny piłkarskie, a następnie organizując turnieje wewnątrz organizacji lub tworząc przestrzeń i możliwości do wspólnego uprawiania jogi na tarasie biura. Niektóre firmy poszły o krok dalej, tworząc strefy relaksu i przestrzenie do aktywności sportowej, na przykład ścianki wspinaczkowe, zjeżdżalnie, siłownie.
W zeszłym roku pracując zdalnie, w trakcie zimy, codziennie czułam brak energii, swobody w swoim ciele. Moją jedyną aktywnością fizyczną były krótkie spacery i wychodzenie na piąte piętro do mieszkania, ponieważ nie miałam windy. Wiedziałam, że przydałoby mi się więcej ruchu, jednak brakowało mi motywacji. W końcu po kilkumiesięcznych namowach znajomych, zdecydowałam się zapisać na siłownie. Zdecydowanie mogę powiedzieć, że po treningu czuję więcej energii, motywacji do pracy oraz zmniejszam poziom stresu w organizmie. Miewam także momenty braku chęci wyjścia na trening i zdarza się, że nawet trzy tygodnie nie pojawiam się na siłowni; ale dzięki temu, że zobaczyłam jaką różnicę robi ruch dla mojego ciała i głowy, chętnie tam wracam; przy okazji odkrywając też inne aktywności sportowe.
Jak sytuacja wygląda u Ciebie, uprawiasz jakiś sport? Jeśli tak, to jaki? A jeśli nie, to co Cie powstrzymuje przed rozpoczęciem? Czy uważasz, że Twoja aktywność sportowa lub jej brak wpływa na Twoją kondycję w pracy?
Życzę Ci miłego dnia,
Kasia
Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj:
Pracownicy uprawiający sport bardziej zadowoleni, wydajni, zaangażowani
Poniżej lista linków do artykułów z ostatniego tygodnia, które wzbudziły moje zainteresowanie :)
https://dobryhr.eu/rekruter-ktory-nie-potrafi-czytac-cv-zjawisko-i-konsekwencje-poradnik/
Na koniec ważne pytanie :)